background

Nyheter

Här samlar vi nyheter om svenskt båtliv - för at vi, precis som du, trivs till sjös!

Nytt bränslefilter på utombordaren – en enkel installation

ons 12 apr. 2023

Att sätta på ett nytt bränslefilter på utombordaren är en bra försäkring mot driftstopp under sommaren. Svenska Sjös expert Lasse Eriksson visar hur du byter denna förbrukningsvara på egenhand på endast 20 minuter!

Hur vet man när det är dags att byta bränslefilter? Som mycket annat är det en service vi och vår expert Lasse Eriksson rekommenderar att göra årligen! Ett nytt bränslefilter på utombordaren är dessutom något de flesta klarar av få fast på egen hand.

– Det är en mycket liten kostnad men ändå en stor felkälla och orsak till motorstopp på sjön, säger Lasse Eriksson.

Lite förarbete krävs ofta innan själva filtret kan tas bort. På motorn som Lasse demonstrerar på behöver en del kåpor tas bort innan man kommer åt själva filtret. På motorn sitter även ett varningssystem som känner av ifall det kommer in vatten i bränslesystemet. Även denna måste tas bort innan filtret kan bytas.

– Vi skruvar bort filterenheten, häller ur bensinen och ser så att vi inte har något vatten i bensinen. Därefter tar vi bort det lilla filtret. Här kan man ofta se ganska stor skillnad på det gamla filtret och det nya. Det är också ett tecken på att filtret behövs för att få bort orenheter och vatten, säger Lasse Eriksson.

Kan man se om det är smuts i bensinen?

– Ja det kan man, det är också därför vi häller bensinen i en genomskilnlig burk där vi kan besiktiga huruvida smuts eller vatten tagit sig in. Men i detta fallet så ser allt bra ut.

Nu återstår att montera det nya filtret.

– Filtret sitter på en o-ring så det är bara att trycka upp det så att det fastnar. Därefter gängar vi på koppen igen och drar till den ordentligt så vi inte får något läckage. Sen ansluter vi varningssystemet.

Bränslefiltren är som tidigare nämnt mycket billiga. Till en mindre motor börjar de runt femtiolappen men oavsett pris är det värt att slippa en bogsering när man är ute på söndagstur.

– Snåla aldrig in på filter och olja med mera så klarar vi sommaren utan några motorstopp, säger Lasse Eriksson.

Här hittar du de andra delarna av Svenska Sjös Utombordarskola en kunskapsserie producerad i samarbete med Skippo.se!

I sommar seglar Skippo och Svenska Sjö Gotland Runt tillsammans igen. Men i år gör vi det med två helt olika upplägg på samma klassiska havskappsegling.

Dels satsar vi på de små båtarnas stora äventyr. Dels skickar vi ut en shorthandbesättning i full bana.

Ett stort äventyr med en liten båt

Under parollen Drömmen om Gotland Runt har Skippo och Svenska Sjö de senaste åren deltagit i världens största årliga havskappsegling och låtit alla er följa resan från förberedelser till målgång.

Nytt för i år är att båtar med SRS över 0,850 får segla en nedkortad bana: från Sandhamn via Svenska Högarna ner till Visby och därefter tillbaka till regattamiddagen i Stockholms ytterskärgård.

Därför vill vi slå ett slag för de mindre båtarna och ställer upp med Albin 78:an “Dyngsur” – en svensk klassiker från 1981 och en av många uppskattad begagnatbåt i sin storlek.

– Vi gillar att lyfta fram de små båtarnas seglingsglädje. Det känns helt rätt att visa att båtar som NF, Express och Ballad kan vara med på ett äventyr som det här, säger Skippos Alfred Ahlberg.

Ett projekt i enkelhetens tecken

Än så länge håller vintern Stockholms skärgård i ett stadigt grepp. Båtarna står under presenning, men planeringen är redan i gång.

– Det får inte vara för meckigt, det får inte ta för mycket tid och det får inte kosta för mycket pengar. Men framför allt ska det vara roligt hela vägen runt, säger Claes Olivecrona.

Oavsett om det handlar om att optimera en 31-fotare för shorthandsegling eller rusta en 70-talsklassiker för havskappsegling, är förberedelserna en viktig del av resan.

Groundbreaker – fullt varv med stark shorthandedduo

Samtidigt seglas Elan 310 “Groundbreaker”, båten som under de två senaste åren tidigare burit projektet. Även i år seglas båten hela vägen runt ön – men nu med en shorthandedbesättning.

Ombord finns seglingsprofilen Christian Harding tillsammans med äventyraren Aron Andersson. Två starka namn med olika bakgrund men med samma mål: att ta sig runt Gotland Runt med så liten besättning som möjligt och med fullt fokus på prestation, strategi och uthållighet.

Även deras resa – från träning och förberedelser till genomförande – kommer du att få följa med på.

Följ resan – från vårfix till målgång

Under våren och sommaren kommer det att gå att följa de båda satsningarna genom Skippos och Svenska Sjös kanaler. ”Att göra”-listan är lång och du som håller dig uppdaterad kommer att få lära dig mer om:

  • Säkerhet och utrustning

  • Förberedelser av båt och besättning

  • Strategi och taktik

  • Livet ombord – i liten båt och i shorthand

På vägen kommer du också att få möta fler som drömmer om Gotland Runt och ta del av deras berättelser från vägen som lett dem till världens största årliga havskappsegling.

Med lite tur kanske våra besättningars resor inspirerar fler, kanske till och med dig(?) att kasta dig in i sommarens stora seglingsäventyr!

I inslaget ovan berättar Skippos Claes Olivecrona och Alfred Ahlberg om sin satsning ombord på den lilla Albin 78:an.

De som har följt vår resa mot Gotland Runt under året eller gästat Svenska Sjö på mässor har säkert märkt av att vi gärna lyfter fram och synliggöra svenska innovationer och satsningar. Ett företag som ständigt hittar nya kluriga sätt att göra segling enklare och bättre är Seldén Mast. Därför var det extra roligt att besöka dem under METS-trade i Amsterdam där de var svåra att missa.

I år var nämligen inte färre än tre av deras produkter nominerade till i det prestigefyllda DAME Awards. I montern berättar företagets försäljningschef, Mats-Uno Fredrikson, om varför han tror att just dessa produkter väckt så stor uppmärksamhet.

Nytt block ska skona segel

Ett av Seldéns nominerade bidrag är ett nyutvecklat skothornsblock – även kallat ”clew block”. Även om det vid första anblick kan verka oansenligt ligger det mycket tankekraft och innovation bakom hur blocket är konstruerats. Dagarna då en hel lina behöver träs om är nu över. Detta tack vare att trissan enkelt kan tas bort för att lägga in linan.

Ännu en designdetalj är de små mellanrum man skapat mellan blockets infästningspunkter. Resultatet av dessa är att seglet inte rynkas i samma utsträckning som med traditionella block, vilket på sikt förlänger seglets livslängd.

– Det är viktigt med hållbarhetstänk och även om det kan verka som en liten detalj gör det stor skillnad för seglare som vill värna om sitt material utan att göra avkall på trimfunktioner, säger Mats-Uno Fredrikson.

En precisionsutvecklad terminal för AT-kabel

Den andra nominerade produkten är en specialutvecklad terminal för AT-kabel (anti-torsionskabel), en slags vridstyv lina som möjliggör moderna furlex- och rullsystem till code- och undanvindssegel. Kabeln förs ned i terminalhuset och låses fast av ett batteri av sylvassa rostfria piggar som greppar kabeln utan att skada själva fibern.

Halshållstvirvel med förbättrad spärrfunktion

Den tredje nyheten är en vidareutvecklad furling-trumma där Seldén byggt om den tidigare konstruktionen och introducerat en ny spärrfunktion. Den nya funktionen hindrar seglet från att rulla ut av misstag och gör inrullning av code- eller undanvindssegel på rulle betydligt mycket enklare. När seglet sedan ska rullas ut behövs bara ett bestämt ryck i linan för att frigöra spärren.

– Det är en förbättring som ger både trygghet och exakthet, särskilt i situationer där man vill undvika spontana utrullningar, exempelvis vid rundningar i hårdare vindförhållanden.

I snart fyra decennier har Björn Wall – bland sina kunder mer känd som Propeller-Björn – riktat, lagat och balanserat propellrar. Men att det var just propellrar han kom att hänge arbetslivet åt var något av en slump.

– Jag muckade från lumpen och hade ingenting att göra. Året innan hade jag sommar jobbat på en propellerfirma i Vårby, så jag sökte mig tillbaka dit och jobb. Det är helt sjukt om man tänker på det men det är fortfarande njutbart, säger Björn Wall.

Ett yrke som fastnade

Att propellrar inte var ursprungsplanen kan man lugnt säga. Men en yrkesstolthet och förmågan att få ut båtägare på sjön snabbt igen har gjort att han nu meckat propellrar i nära 40 år.

– Det är aldrig kul att vänta på en propeller i tre veckor – inte minst när semestern är kort och vädret nyckfullt.

Och snabbt går det. Under en högsäsongsvecka kan det bli 20-30 propellrar som passerar hans händer och maskiner. Kunderna är såväl privatpersoner som försäkringsbolag, varv och firmor.

– Drömscenariot är att kunden ska kunna komma in på måndagen och hämta en lagad och riktad propeller senast torsdagen samma vecka.

Små skador – stora konsekvenser

Enligt Björn missar många båtägare småfel som i längden kan ge större skador.

Jag brukar säga att en propeller ska vara hel, ren och balanserad – det är mitt motto. Om det är något man verkligen ska ta med sig så är det att balansen är allra viktigast. Faktum är att även nya propellrar direkt ur kartong kan vara i obalans och behöva justeras. En korrekt balanserad propeller förlänger livslängden på drev, motor, lager och tätningar.

Många gånger märker man inte om det finns en obalans; på en utombordare är det till exempel mycket svårt att upptäcka. Men även små vibrationer orsakar slitage. En motor som körs länge med konstanta vibrationer kommer helt enkelt att slitas mer – så enkelt är det.

Men värst är såklart en skadad propeller.

– När en kund frågar om de kan köra med en skadad propeller brukar jag rekommendera att göra det med viss försiktighet. Visst man kan åka med en i låga farter utan att det behöver göra allt för stor skada men jag återgår till mottot att den ska vara hel, ren och balanserad. Det är alltid bäst.

När går en propeller inte längre att reparera?

– Om den är lagad 4–5 gånger eller ifall den råkar vara krokig i navet kan det bli svårt. Nyckeln är att det ska vara lönsamt för mig och kunden. När det inte längre är det är det bättre att skaffa sig en ny.

Just nu, efter säsongen, är trycket extra högt. Han beskriver hösten som ovanligt intensiv. Och när det kommer till att sakta ner är det ingenting som finns på agendan.

– Jag tycker fortfarande att mitt arbete är väldigt roligt, säger Björn och fortsätter: 

– Vad jag också förvånas över är att jag har hållit på i 40 år men kan än idag lära mig nya saker. Varje gång jag riktar en propeller märker jag att jag utvecklas.

Välj propeller efter båtliv

Med 40 års erfarenhet har Björn utvecklat en förmåga att läsa av både människor och båtar. Han menar att mycket sitter i de detaljer som båtägaren själv berättar.

– För att en propeller ska prestera som allra bäst behöver man veta ett antal saker. Det handlar om hur många som sitter i båten, hur den ska användas och hur båten känns. Propellern ska anpassas efter båtanvändandet.

– Om kunden berättar precis hur båten går, kan jag lättare erbjuda han eller hon den perfekta propellern.